| Rejestracja | 517 529 278 | 9:00 - 17:00 |

CUKRZYCA

współczesna chorobą cywilizacyjną


Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi. Spowodowana jest zaburzeniem lub całkowitym brakiem hormonu insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Insulina jest niezbędna dla prawidłowego rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek. Choroba stanowi poważne, globalne zagrożenie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę w 2030 roku osiągnie 380 mln, czyli o ponad 120 mln więcej niż obecnie.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów. Nieleczona lub źle leczona może powodować niewydolność nerek (nefropatię cukrzycową), uszkodzenie siatkówki oka (retinopatię cukrzycową) prowadzące do nawet do utraty wzroku oraz uszkodzenia nerwów (neuropatię). Powikłaniem cukrzycy jest również choroba wieńcowa oraz niedokrwienie kończyn dolnych i mózgu.




Powikłania i zagrożenia


Cukrzyca wiąże się z ryzykiem występowania ostrych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń metabolicznych oraz odleglejszych w czasie, ale nie mniej niebezpiecznych powikłań, wiążących się głównie ze zmianami w naczyniach krwionośnych. Schorzenie powoduje wzrost ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Jednym z powikłań jest retinopatia, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty w populacji osób czynnych zawodowo. Rozwija się zespół stopy cukrzycowej (ZSC). Kolejnym przewlekłym powikłaniem jest nefropatia cukrzycowa, która jest przyczyną krańcowej niewydolności nerek i zmusza chorego do rozpoczęcia dializoterapii.

Powikłania cukrzycy powodują skrócenie życia średnio o 16-20 lat u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 4-6 lat z cukrzycą typu 2.

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wszyscy działamy według własnych, utrwalonych schematów. To one prowadzą do objadania się, nałogów, takich jak alkohol i papierosy czy do zaniedbań w leczeniu cukrzycy. By zmienić niekorzystne zachowania trzeba je najpierw dostrzec i zrozumieć jak się tworzą. Następnie w miejsce starych nawyków trzeba wprowadzić nowe, które bardziej będą służyły naszemu zdrowiu, samopoczuciu, finansom czy sposobom spędzania wolnego czasu.Zmiany w życiu nie dzieją się same. To, że ktoś rzuca palenie, chudnie, zaczyna prowadzić bardziej aktywny tryb życia czy zdrowo się odżywiać nie jest kwestią przypadku. Do zmiany trzeba podchodzić zadaniowo – najpierw dokładnie je zaplanować, a potem z żelazną konsekwencją zrealizować.




Zmiana w praktyce



leczenie ran szczecin


Edukator w cukrzycy Nauczy Państwa akceptacji choroby i zdrowego stylu życia. Przekaże niezbędną wiedzę na temat diety, stopy cukrzycowej, najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji stóp diabetyków, doboru właściwego obuwia, prewencji chorób nerek ( nefropatii) , narządu wzroku ( retinopatii), chorób układu krążenia, udarów mózgu. Nauczy samokontroli i samopielęgnacji, wytłumaczy i nauczy jak stosować wymienniki węglowodanowe, białkowe i tłuszczowe, nauczy poprawnego stosowania glukometru, wstrzykiwacza ( PENA) i pielęgnacji miejsc po nakłuciach. Przekaże niezbędną wiedzę w rozpoznawaniu stanów Hipoglikemii i Hiperglikemii, badań aktywności fizycznej i przebiegu tej choroby w Covid-19.



leczenie ran szczecin


© Copyright 2023 by Centrum Medyczne - All Rights Reserved
Polityka Prywatności